Blog

Döner Kapılar Hakkında Merak Edilenler !

Büyük alışveriş merkezleri, şirket ve otellerde kullanılan, dört kanattan oluşup dönerek işlev gören kapı türlerine döner kapı denir. İlk zamanlar çok nadir kullanılan bu kapılar, günümüzde şıklığın, karizmanın ve gösterişin simgesi olarak çok yerde tercih edilir.

Bu kapılar; çok katlı binaların girişinde rüzgarı kesmek, binada oluşabilecek basınç farklarını gidermek ve içerideki ısıyı korumak amacıyla tasarlanmıştır.

 

Çeşitleri Nelerdir?

 

İnsan gücüyle ve elektrik enerjisiyle hareket eden olmak üzere iki türü bulunur. İnsan gücüyle çalışana manuel kapı, elektrik ile hareket edenlere otomatik döner kapı denir. İleri teknik özellikler taşıyan olan otomatik çeşidi oldukça şık görünüme sahiptir. Otomatik kapılar elektrik kesintilerinde manuel olarak da kullanılabilir.

 

Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 

Öncelikle kullanıldığı mekana giriş çıkışları düzenler. Kapıda yoğunluk oluşmasını engeller. Kapı açma kapatma zahmetinden kurtarır. Ses ve ısı yalıtımı görevi görür. Dış mekandaki rahatsız edici sesleri ve tozları engeller. Klasik kapılarda, kapı açılırken dışarıdan hava girişi fazla olur. Soğuk kış günlerinde içerideki ısının kaybına neden olur. Bu kapılarda ise kullanılan dört kanat buna engel olur. Bir binanın içine girerken önde bir kapı, arkadan da bir kapı gelir. Arkadan gelen kapı dışarıdan gelebilecek havayı keser. Aynı durum çıkarken de geçerlidir. Arkadan gelen kapı, içerideki havanın dışarı çıkmasına engel olur. Bu şekilde içerideki havanın sıcaklığı korunur. Sonuç olarak fazladan yakıt ya da elektrik kullanılmaz. Bu özellik enerji tasarrufuna da katkı sağlar.

 

Nerelerde Daha Yaygın Kullanılır?

 

Başta alışveriş merkezleri olmak üzere bir yerde kullanılır. Çoğu şirket, binaya girişlerde bu kapıları tercih ederler. Sağladığı yararlar ve kullanımdaki işlevselliğinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılır. Hastaneler, hava limanları, belediyeler, özel okullar, bankalar, oteller, fuar, market ve bazı kamu binaları artık çoğunluklar döner kapılar kullanmaktadır. Görüntü anlamında sağladığı imaj, pratikliği, dayanıklılığı ve maliyetinin uygun olması gibi etmenler, bu kapıları popülerliğini her geçen gün artırmaktadır.

 

Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Öncelikle garantili iş yapan firmalar tercih etmek uygun olur. Kullanılacak yerin özelliklerine uygun bir kapı seçimi yapmak gerekir. Manuel kapı ile otomatik kapının ölçüleri bir değildir. Otomatik kapılarda ayrıca elektrik mekanizması da olduğunu için ölçü farklı olur. Bu nedenle işin uzmanı kişilerce gerekli ölçüler alındıktan sonra, kapının tedarik süreci başlar. Montajı yetkili birine yaptırmak da yararlı olur.

 

Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Güvenlik konusunda kapıların dezavantajı bulunmuyor. Ancak çocukla giriş çıkışlarda dikkatli olunmalıdır. Kapı çarpması ya da arada kalma gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için çocukların elinden tutmak gerekir.

 

Kapıların Bakım ve Temizliği

 

Ürünün satın alındığı firmadan garanti ve periyodik bakım belgelerini almak, bakım ve temizlik işlerini yetkili firma dışında yaptırmamak gerekir. Düzenli yapılan bakım ve onarım istenmeyen olayların yaşanmasını engellerken, kapının ömrünü de uzatır.

 

social position

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir